KRAJ MISIJE

Hrvati se vraćaju iz Turske, ono što su tamo doživjeli nikad neće zaboraviti: ‘Neviđeno...‘

Nažalost, hrvatski psi tragači nalazili su samo preminule, no svakako su bili dio važne međunarodne podrške
 Ozan Kose/Afp

Misija hrvatskog tima za potragu i spašavanje iz ruševina u Turskoj bliži se kraju, najavljivao je to proteklih dana voditelj tima Mladen Vinković, a jučer potvrdio ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut. Iz grada Antakye u turskoj pokrajini Hatay na granici sa Sirijom trebali bi krenuti tijekom današnjeg dana, no teško je predvidjeti kada će se točno vratiti. Iz Jastrebarskog su im do tamo trebala čak 54 sata.

Hrvatska misija broji 41 člana i sedam pasa te su od prošloga četvrtka, čim su stigli na sektor koji im je dodijeljen, aktivno danima tragali za preživjelima. Nažalost, hrvatski psi tragači nalazili su samo preminule, no svakako su bili dio važne međunarodne podrške koja je u danima nakon potresa u tom dijelu Turske spasila na desetke preživjelih.

- Svaki pronađeni i spašeni život na tom području i naša je sreća i uspjeh jer smo svi zajedno dali obol i na to moramo biti ponosni, da smo pomogli Turskoj u ovim zaista teškim vremenima - rekao je ravnatelj Trut za Hinu.

Pokrajina Hatay jedna je od najviše stradalih turskih regija, čitavi stambeni blokovi su izbrisani s lica zemlje, a čini se da im je pomoć najkasnije stigla. Kako su nam potvrdili članovi našega tima, oni su u Antakyju stigli u prvom ešalonu spasilaca, a od potresa su bila prošla puna tri dana.

Ravnatelj Trut je za Hinu kazao da hrvatski tim ima odličnu suradnju s drugim timovima i međunarodnim koordinacijskim centrima, te da su jučer na terenu surađivali s kosovskim i srpskim timom, a ranije su radili i s Ukrajincima i Omancima.

Koordinacijski centar u Turskoj počeo je otpuštati dio timova koji su među prvima stigli u Tursku jer više ne postoji potreba za takvim tipom potrage. Procijenili su da šansi za preživljavanje više nema, svaki takav pronalazak bio bi ravan čudu, stoga će teren preuzeti lokalne vlasti s teškom mehanizacijom i krenuti s raščišćavanjem.

Hrvatski spasilac iz Antakye: Neviđena količina ruševina

Potres koji je pogodio Tursku i Siriju po količini koncentracije ruševina je „neviđen događaj“, rekao je Tomislav Marević, dio hrvatskog tima za spašavanje koji pomaže u turskom gradu Antakyi.

„Stvarno se dugo bavim ovim poslom i promatrali smo sve razorne potrese dosad. Što se tiče koncentracije ruševina na jednom mjestu, mislim da ovo stvarno spada u nikad viđene događaje – gotovo cijeli grad je jedna velika ruševina“, rekao je Marević o Antakyi, gradu na samom jugu Turske, smještenom između Mediterana i Sirije.

Antakya je prije potresa imala više od 200 tisuća stanovnika.

Hrvatski tim u utorak bi trebao završiti svoju misiju u Turskoj u koju je stigao prošli četvrtak.

Međunarodna koordinacijska skupina počela je slati inozemne timove kući jer su šanse za preživljavanje ispod ruševina sada ravne čudu, pa će na teren krenuti teška mehanizacija.

Nađemo li koga, ostajemo

Marević je u izjavi Hini ipak ostavio prostora za čudo.

„Ako mi danas popodne ipak nađemo kuću ili objekt u kojem pronađemo žive osobe, teško da ćemo onda pakirati stvari, ostat ćemo i vidjeti možemo li još negdje nešto pomoći“, rekao je, no priznao da je to malo izgledno.

Hrvatski tim u Turskoj nažalost nije pronašao žive u ruševinama, no Marević je istaknuo kako su svojim radom i pomoći omogućili da na drugim mjestima „mnogi životi“ budu spašeni.

Prema najnovijim podacima u potresu u Turskoj i Siriji poginulo je više od 36 tisuća ljudi. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. svibanj 2024 16:42