Ni Soudani nije pomogao Dinamu, Hajduk slavio na Maksimiru nakon osam i pol godina!

Toni Horvat
22.04.2017.17:05
Goran Mehkek / CROPIX

sažeto

Hajduk je u 29. kolu Prve HNL šokirao Dinamo na Maksimiru 2-0 golovima Ercega i Futacsa. Prva je to gostujuća pobjeda "bilih" u derbiju nakon rujna 2008.

Toni Horvat

Dinamo je najavljivao jubilarnu 100. pobjedu u derbijima protiv Hajduka, ali ne samo da nije pobijedio i zadržao korak s vodećom Rijekom, nego je prvi put od rujna 2008. izgubio od Splićana na Maksimiru.

Hajduk je poveo u 29. minuti golom Ante Ercega, a u 90. je Marko Futacs potvrdio pobjedu, ne toliko za slavlje bilih koliko za tugu modrih.

Nije Dinamu pomogao ni opjevani El Arabi Hilal Soudani, koji je bio središnja figura hrvatskog nogometa ovog tjedna. Bio je daleko najopasniji igrač na terenu, ali zabiti ovaj put nije uspio. Ivajlo Petev zato je utakmicu započeo bez Sammira i Ante Ćorića, što je trebalo valjda biti taktičko iznenađenje, ali nije ni izbliza donijelo rezultat.

Damir Krajac / CROPIX

U prvom poluvremenu Dinamo je zaprijetio triput, Hajduk dvaput. Guillhermeov udarac s lijeve strane Dante Stipica sigurno je obranio, baš kao i Soudanijev pokušaj iz poluvoleja. Alžirac je želio biti atraktivan umjestop da se namjesti, jer imao je dovoljno vremena, pa je lopta otišla ravno u Stipičine ruke. Soudani je nešto kasnije bio puno bliži golu kad je pogodio gredu, a lopta se odbila u tlo, nekoliko centimetara ispred gol-linije. Začudo, sudac je ispravno procijenio da nema gola.

Hajdukova jedina šansa prije gola bio je udarac Hamze pod gredu, koji je Livaković izbio u korner. A u 29. minuti Futacs je glavom spustio loptu za Ercega, koji iz drugog pokušaja uspijeva svladati golmana modrih i donijeti prednost gostima.

Shvatio je Petev da je ostavljanje Sammira na klupi bilo pogreška, pa je Brazilca uveo samo tri minute nakon primljena gola, umjesto mladoga Kneževića, koji se tek oporavio od ozljede.

No i u nastavku Dinamo je bio potpuno jalov, jedinu dobru priliku imao je - a tko drugi nego - Soudani, čiji je udarac ljevicom Stipica izbio u korner.

Napadao je Dinamo bez prave ideje, Hajduk nije ni gledao prema naprijed, zato je Pivarića iznenadio juriš Kožulja, koji mu se prišuljao i ukrao mu loptu, a zatim je proslijedio u sredinu Futacsu na nemilosrdnu realizaciju i udvostručenje Hajdukove prednosti.

Zagrepčani su dobili što su zaslužili zbog demonstracije sile i utjecaja u hrvatskom nogometu, barem izvan terena, pokazanih ovog tjedna u raspletu "slučaja Soudani". Jer pobijedi li Rijeka večeras Istru u Puli (19 sati), pobjeći će na sedam bodova sedam kola prije kraja, a prvi naslov prvaka bit će joj nadohvat ruke.