KOŠARKAŠKA EUROLIGA

Vukovi teško stradali u Litvi

Košarkaši Cibone nastavljaju svoj gubitnički hod u Euroligi, pa su tako u 5. kolu skupine C upisali i peti poraz. I teško je poraz odzvonio, Lietuvos Rytas je pobijedio 90-62.

Prije početka natjecanja Lietuvos Rytas i Cholet su okarakterizirani kao jedini klubovi u skupini s kojima se Cibona može nositi. No, prošlog je tjedna francuski Cholet slavio prilično uvjerljivo u Zagrebu, a ove srijede Cibona nije imala nikakve šanse kod litavskoga prvaka, koji je tako protiv hrvatske momčadi došao do premijernog slavlja u ovosezonskom ciklusu Eurolige.

Donekle se ravnopravnom Cibona pokazala tek u drugoj četvrtini koju je i dobila 19-17, ali bilo je tih 10 minuta premalo da se Litvu napusti časna obraza. Primjerice, u trećoj dionici je hrvatska momčad potpuno stala, pa je upisala minus od 14 poena u tom periodu (23-9).

Zabilježimo i da je za Lietuvos Rytas debitirao nekada najbolji organizator igre u Europi - Šarunas Jasikevičius. No, on nije bio Cibonin problem, odigrao je samo pet minuta bez poena.

Najbolji su kod pobjednika bili Khalid El-Amin sa 19 poena i pet asistencija, dok je Gecevičius dodao 17 poena. Kod Cibone je tradicionalno strijelce predvodio Bojan Bogdanović sa 19 poena, dok je Goran Vrbanc dodao 15.

Sramotan poraz Reala, pala i Barcelona

Nova potvrda da su košarkaši madridskog Reala i ove sezone u velikim problemima dogodila se u 5. kolu Eurolige. Upisala je Messinina momčad sramotan poraz na gostovanju kod Charleroija 67-49.

Do ovog četvrtka belgijska momčad nije pobijedila nikoga, ali su zato Reala ostavili na minusu od 18 poena. Nevjerojatno zvuči da u niti jednoj četvrtini ugledni košarkaši Reala nisu zabili više od 13 poena. Hrvatski košarkaš Ante Tomić uklopio su u blijedu i zabrinjavajuću predstavu Reala, pa je za 19 minuta postigao tek dva poena (šut 1-4), te je imao sedam skokova i tri izgubljene lopte.

U skupini C, u kojoj Cibona čami na dnu sa svih pet poraza, prvak Europe Barcelona je pala po drugi put u pet utakmica. Nakon što ih je pobijedio Fenerbahçe, bolja je od Barcelone bila i Montepaschi Siena sa 76-67. Toskanci su vodili tijekom cijelog ogleda, a do pobjede su ih vodili Bo McCalebb sa 21 poenom i Milovan Raković sa 13 poena i četiri skoka. Po 15 su na drugoj strani zabili Mickeal i Lorbek.

Neven Spahija i Fenerbahçe su upisali prvi poraz i to kod Choleta 82-78. Sammy Mejia je sa 29 poena, pet skokova i tri asistencije bio nezaustavljiv za Turke. Kod Fenerbahçea je najbolji bio hrvatski igrač Roko Ukić sa 15 poena, šest skokova i četiri asistencije. Pucao je za dva poena 3-6, za tri poena 2-4 i slobodna bacanja 3-4. No, njegov odličan učinak ostao je bez konačne nagrade - pobjede. Drugi Hrvat Marko Tomas je ubacio 3 poena uz četiri skoka i dvije asistencije za Spahijinu momčad.

Nevjerojatan preokret je napravio Partizan u utakmici 5. kola skupine A. Pobijedili su u Beogradu Caju Laboral 74-71, makar su četiri minute prije kraja gubili sa čak 11 razlike 69-58! Gostima iz Vitorije nije pomogao niti sjajni hrvatski košarkaš Stanko Barać koji je ubacio 17 poena (najviše kod gostiju), te je imao i šest skokova. Gađao je Barać 5-11 za dva poena, 1-1 za tri poena i 4-5 s linije slobodnih bacanja.

Nakon Efes Pilsena i Panathinaikosa u Ljubljani je pala i Valencija. Union Olimpija je pobijedila 72-68.

Euroliga, 5. kolo:

skupina A

Partizan - Caja Laboral 74-71

Redoslijed: 1. Maccabi 3-1 (-1), 2. Žalgiris 3-1 (-1), 3. Partizan 3-2, 4. Himki 2-2 (-1), 5. Caja Laboral 2-3, 6. Prokom 0-4 (-1).

skupina B

Lottomatica Rim - Olympiacos 71-86

Charleroi - Real Madrid 67-49

Redoslijed: 1. Olympiacos 4-1, 2. Real Madrid 3-2, 3. Brose Baskets 2-2 (-1), 4. Unicaja 2-2 (-1), 5. Lottamatica Rim 2-3, 6. Charleroi 1-4.

skupina C

Lietuvos Rytas - Cibona 90-62

Montepaschi Siena - Barcelona 76-67

Cholet - Fenerbahçe 82-78

Redoslijed: 1. Fenerbahçe 4-1, 2. Montepaschi Siena 4-1, 3. Barcelona 3-2, 4. Cholet 3-2, 5. Lietuvos Rtas 1-4, 6. Cibona 0-5.

skupina D

Union Olimpija - Valencia 72-68

Redoslijed: 1. Union Olimpija 4-1, 2. Panathinaikos 3-1 (-1), 3. AJ Milano 2-2 (-1), 4. Efes Pilsen 2-2 (-1), 5. CSKA 1-3 (-1), 6. Valencia 1-4.

04. svibanj 2024 00:57