Luteranska crkva u Švedskoj - poznata i pod skraćenim nazivom 'Švedska crkva' – otkrila je prvu oltarsku sliku, tzv. palu, s homoseksualnom tematikom. Dogodilo se to na prvi dan adventa u gradu Malomöu, čiju će crkvu Sv. Pavla ubuduće krasiti rad pod nazivom 'Raj' umjetnice Elisabeth Ohlson Wallin.
U Wallinovom 'Raju' su u društvu Adama i Eve homoseksualni parovi, dok je zmija transseksualac. Slika je, inače, inspirirana istoimenim radom njemačkog slikara Lucasa Cranacha starijeg (prikazana na naslovnoj fotografiji).
"Čast nam je i zadovoljstvo što primamo 'Raj' u crkvu Sv.Pavla. Potrebne su nam slike koje će otvoriti put za veću inkluziju i identifikaciju s crkvom. Zahvalni smo i Elisabethinoj umjetnosti koja nam omogućava da izgradimo vjerodostojnu crkvu koja pokazuje da svi, bez obzira na to koga volimo i kako se identificiramo, imamo mjesto u raju", poručili su iz crkve sv. Pavla.
Kontroverzna izložba
Inače, djelo je Wallin naslikala još 2012. godine, a prva namjera bila joj je donirati ga katedrali u Skari. Željela je, kako je tada izjavila, ispitati je li Švedska crkva zaista gay-friendly. Istospolne brakove crkva je dozvolila još 2009. godine, no u samim religijskim objektima nije bilo ni jednog prikaza LGBT zajednice.
På söndag skrivs historia. Sveriges enda hbtq-altartavla (Elisabeth Ohlsson Wallin) tas emot i S:t Pauli kyrka i M-ö. Självklart hänger den i koret, bredvid den ”gamla” altartavlan. Vi är så glada o stolta! pic.twitter.com/W5TBkL8osa
— helena myrstener 📎 (@helenamyrstener) November 27, 2019
Trebalo je proći sedam godina dok 'Raj' napokon nije pronašao svoje mjesto. Ovo nije prva kontroverza za koju je zaslužna Wallin u suradnji sa Švedskom crkvom. Prije deset godina u katedrali u Uppsali, njihovoj najvećoj bogomolji, otvorena je izložba 'Ecce Homo' koja je prikazala Isusa u nekoliko 'gay situacija', a iz tog ciklusa najpoznatija je parafraza posljednje večere.
Oj, berätta inte för de konservativa kristna att detta verk Ecce Homo av Elisabeth Olsson Wallin funnits sen 1998. pic.twitter.com/ulwNybjfI3
— Sophoncé (@sophonces) December 1, 2019
Ista izložba bila je prikazana i u Beogradu tri godine poslije, a zbog velikih prosvjeda desnih krugova bila je pod stalnom policijskom zaštitom.
Napustilo je milijun vjernika
Kao što se da primjetiti, švedska crkva poznata je kao iznimno liberalna u usporedbi s drugim kršćanskim denominacijama. Nije to samo stvar vjenčanja istospolnih parova. Recimo, prva žena u Švedskoj zaređena je još davne 1960., a prije dvije godine donijeli su i novu terminologiju koja Boga više ne oslovljava u muškom rodu.
To je posljedično donijelo neke promjene u obredima pa je, primjerice, sintagma prilikom križanja "U ime Oca i Sina i Duha Svetog" promijenjena u neutralniju "U ime Boga i Svetog Trojstva".
Ipak, ni liberalizacija im nije pomogla da zadrže vjernike. Prema podacima nacionalne televizije SVT u deset godina (između 2008. i 2018.) crkvu je napustilo milijun vjernika.